Pozyskiwanie i poszukiwanie inwestora finansowego krok po kroku

· · | badanie finansowe · finansowanie · inwestor · sprzedaż firmy · sprzedaż udziałów | Brak komentarzy do Pozyskiwanie i poszukiwanie inwestora finansowego krok po kroku

Przedsiębiorcy rozwijając swoje firmy w pewnym momencie docierają do ściany i nie mogą się dalej rozwijać. Powody bywają różne, ale zazwyczaj wszystkie łączą się z jedną przyczyną  – brakiem środków finansowych.

 

Myśląc o pozyskaniu finansowania, pierwsza myśl jaka przychodzi przedsiębiorcy do głowy to BANK. Jest on naturalną i dobrą drogą, jednak bank to przede wszystkim problem zabezpieczenia. Dla banku obietnice rozwoju, a co za tym idzie zwiększenie obrotów i zysków to za mało – tu liczą się dobra materialne, a najlepiej Twoja nieruchomość. Co jeśli przedsiębiorca takowej nie posiada? Bank mówi „do widzenia”. Drugie „naturalne” źródło to rodzina i przyjaciele, od których można pożyczyć wolne środki. Niestety, zgodnie ze starym powiedzeniem, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, zazwyczaj osoby, od których chcemy pożyczyć pieniądze właśnie robiły remont, kupiły nowy samochód czy szykują się na wakacyjny wyjazd. Czyli krótko rzecz ujmując, nie mają lub co gorsza nie chcą ryzykować. Rodzą się więc pytania gdzie i jak znaleźć kogoś, kto będzie miał w odróżnieniu od rodziny wolną gotówkę i wiarę w naszą firmę oraz (w przeciwieństwie do banku) nie będzie zainteresowany tylko naszą nieruchomością. Roześlij wici wśród znajomych – niech polecają Twój biznes i jego możliwości rozwoju (czytaj: zarabiania). Może nawet nie wiedząc o tym, znają kogoś kto ma pieniądze i nie boi się ryzyka związanego z inwestycją. Jeśli przez polecenia nie uda się znaleźć inwestora, pozostaje Internet i ciocia Google. W Internecie bez problemu odnajdziemy portale z ogłoszeniami prywatnych inwestorów, funduszy capital venture lub tzw. business angels. Istnieją oczywiście różnice w podjęciu współpracy z w/w inwestorami, jednak schemat działania jest podobny.

 

Spotkanie z inwestorem finansowym

 

Pamiętaj, nieważne czy chcesz pozyskać wspólnika z kapitałem czy sprzedać całą firmę – na spotkaniu z potencjalnym inwestorem masz tylko kilka minut, aby zainteresować swoim pomysłem. Pierwsza i podstawowa rzecz: musisz potrafić w trzech, góra pięciu zdaniach opisać swoją firmę, koncentrując się na tym, na czym zarabiasz. Oczywiście prezentacja multimedialna jest mile widziana – grunt, aby nie było przerostu formy nad treścią. Jeżeli osoba, z którą rozmawiasz na końcu zapyta ile chcesz i za co, to znaczy, że przynęta chwyciła i już tylko od Ciebie zależy czy złowisz inwestora. Pamiętaj też, że warto się zabezpieczyć i podpisać przed prezentacją umowę o zachowaniu poufności (szczególnie, gdy masz innowacyjny produkt lub usługę), gdyż w biznesie często spotkamy ludzi bez zasad, którzy chcą wykorzystać pomysły innych.

 

Negocjacje inwestycyjne

 

W przypadku zainteresowania inwestora musisz być również przygotowany na prezentację swoich ksiąg rachunkowych – pokaż wszelkie plusy i minusy. Lepiej, aby finansujący dowiedział się od Ciebie o trupach w szafie, niż ma sam ją otworzyć i je łapać. Badanie finansowe trwa dość długo – nawet do miesiąca, (pleonazm) w zależności od wielkości firmy i wszelakich meandrów dotyczących spraw finansowych i własnościowych w firmie.

Kolejny krok to negocjacje dotyczące wejścia inwestora w biznes, wielkości jego wkładu oraz tego, co za ten wkład otrzyma. Określicie sobie również czas i formę wyjścia inwestora z firmy. Etap ten to najważniejsza część procesu pozyskiwania inwestora. To właśnie w tym momencie określasz przyszłość Twojej osoby w Twoim biznesie! Korzystaj z pomocy zaufanego prawnika i doradcy finansowego – nie bądź szkotem, płać dobrze za dobre porady – tylko na tym wygrasz.

 

Finalizacja rozmów i pozyskiwania inwestora

 

Czas na finisz, czyli podpisanie umowy notarialnej na wejście inwestora w Twój biznes. Jeżeli skorzystałeś z porady prawnika i doradcy finansowego – siedzisz spokojnie i cieszysz się, że Twój biznes będzie się rozwijał.

 

Krok ostatni – inwestor wykłada pieniądze. Zadajesz więc sobie pytanie czy osiągnąłeś sukces? Niestety nie, to dopiero początek trudnej drogi i znojnej pracy.

 

Podsumowując, aby pozyskać inwestora do swojego biznesu musisz:

  • mieć pomysł i konkretną rzeczową prezentację,
  • być mentalnie przygotowany na to, że nie tylko Ty sam podejmujesz decyzje,
  • mieć świadomość, że może nie udać się za pierwszym razem – trzeba więc próbować i próbować,
  • pamiętać, że poszukiwanie inwestora nie może zamknąć na ten okres Twojego biznesu,
  • korzystać z prawnika i doradcy finansowego.

 

Jeśli jednak myślisz, że poszukiwanie, prezentacje, negocjacje z inwestorami to dla Ciebie zbyt wiele lub zwyczajnie nie masz na to czasu, zawsze możesz zwrócić się do specjalistów w dziedzinie pozyskiwania kapitału. Dzięki nim proces pozyskiwania inwestora może okazać się bardziej skuteczny przy jednoczesnym braku generowania dodatkowych kosztów w czasie jego trwania.

 

Arkadiusz Hejna | New Business Manager
Millennium Bridge Investment

 


Brak komentarzy

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.