Jak skutecznie sprzedać pomysł na biznes?

· · · | inwestor · inwestycja · sprzedaż firmy · startup · strategia marketingowa | Brak komentarzy do Jak skutecznie sprzedać pomysł na biznes?

W przypadku braku środków finansowych potrzebnych do realizacji pomysłu biznesowego, najlepszym wyjściem jest znalezienie inwestora. Jak skutecznie przekonać go, że nasza propozycja jest atrakcyjna, a my sami jesteśmy wiarygodni? Częstym błędem popełnianym przez początkujących przedsiębiorców jest przekonanie, że wystarczy do tego innowacyjny, pożądany, wyjątkowy pomysł. Kluczem do sukcesu okazuje się jednak prezentacja. Plan na biznes trzeba odpowiednio przedstawić, by zyskać aprobatę inwestora, co nie jest łatwym zadaniem.

 

Aby sprzedać pomysł na biznes, należy jak najlepiej „sprzedać siebie”. Dobra prezentacja znacznie ułatwia prowadzenie dalszych rozmów. Wielu petentów niestety nie potrafi zainteresować inwestora swoją osobą, co jest konieczne do przedstawienia mu biznesplanu. Pamiętajmy, że doświadczeni inwestorzy każdego dnia spotykają się z początkującymi przedsiębiorcami, dlatego pokażmy się z jak najlepszej strony. Zanim przystąpimy do rozmów, musimy być absolutnie przekonani, że sami wierzymy w swój biznes – inaczej nie uwierzy w niego nikt inny i nigdy nie będziemy wiarygodni.

 

Elementy prezentacji biznesplanu

 

Jednym z najgorszych możliwych sposobów prezentacji jest referat na kilka stron, który po prostu odczytamy. Możemy być pewni, że nie zostaniemy dobrze zapamiętani, a nasza propozycja zostanie odrzucona już na samym początku. Najlepiej przygotować krótką i konkretną prezentację.

Najważniejszym jej elementem jest chwytliwy i ciekawy wstęp. Rozmówca już podczas pierwszych minut zdecyduje, czy chce poświęcić nam swój czas. Musimy zacząć oczywiście od przedstawienia siebie, swoich wspólników i najważniejszych współpracowników. Akcentujmy nasze doświadczenie w branży (o ile je mamy) i podkreślajmy nasze wysokie kwalifikacje. Ludzie stanowią niezwykle ważny element i potencjalny inwestor na pewno zwróci uwagę na ich profesjonalizm i pozycję w branży. Następnie przedstawmy podstawowe informacje o naszej firmie – najważniejsze założenia, cele i plany. Demonstrujmy entuzjazm – mamy dużą szansę, że nastrój ten udzieli się również innym zainteresowanym. Dobrym sposobem na podtrzymanie zainteresowania i uwagi naszego rozmówcy jest zadawanie pytań retorycznych. Pamiętajmy o kolejności prezentowanych elementów – zacznijmy hasłowo od najważniejszych, przechodząc do mniej istotnych. Zakładając, że jesteśmy dopiero początkującymi inwestorami, przygotujmy wcześniej plan spotkania z inwestorem, przećwiczmy, jak mogłaby wyglądać taka rozmowa i jakich odpowiedzi możemy udzielać na zadane pytania.

Przejdźmy do konkretów – nasz pomysł musi odpowiadać na potrzeby rynku i zapełniać jego luki. Jednym z najważniejszych elementów prezentacji jest rzetelna analiza finansowa, w której będziemy mogli udowodnić, na jaką stopę zwrotu może liczyć inwestor w określonym czasie.

 

Wskazówki dotyczące komunikacji

 

W ogromnym skrócie – rozmowa z inwestorem przypomina nieco rozmowę kwalifikacyjną. Warto zatem przypomnieć najważniejsze zasady dotyczące odpowiedniego zachowania. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na mowę ciała – unikajmy nadmiernego gestykulowania, a także wyuczonych gestów, które mogą wyglądać sztucznie. Sposób zachowania musi być zgodny z naszym temperamentem. Akcentujmy gestami najważniejsze zdania. Niezwykle ważne jest również tempo mówienia. Zastanówmy się, czy podczas stresujących sytuacji mamy tendencje do szybkiej, czy wolnej mowy. Według specjalistów lepiej mówić szybciej, gdyż jest to oznaką pewności siebie, wiedzy i kompetencji. Bądź precyzyjny, rzeczowy i nie zostawiaj miejsca na domysły. Pamiętajmy, że prezentacja musi być krótka, skup się na przekazaniu niezbędnych informacji i nie drąż zbyt długo jednego tematu. Inwestor posiada często bogate doświadczenie i będzie w stanie wychwycić nasze „lanie wody”. Wiarygodność to kluczowa sprawa, jeśli chcemy kogoś przekonać do zainwestowania pieniędzy.

Podsumowując, większe szansę na sprzedaż pomysłu na biznes mają osoby z pewnym doświadczeniem biznesowym, chociaż nie jest to regułą – czasem możemy nadrobić dobrym przygotowaniem teoretycznym do rozmowy, a także profesjonalną prezentacją. Przede wszystkim nie bagatelizujmy spotkania z inwestorem, bo dobry pomysł, który nie zostanie ciekawie przedstawiony, nie może liczyć na powodzenie. Kluczowy jest też research rynku i pokazanie inwestorowi, ile może zyskać finansując nasz star-up.

 

Karolina Karłowicz


Brak komentarzy

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.