Branża piwowarska. Czy warto w nią inwestować?

· · · | inwestor · inwestycja · rynek piwa · sprzedaż firmy · strategia marketingowa | Brak komentarzy do Branża piwowarska. Czy warto w nią inwestować?

Rynek piwa w Polsce to dla potencjalnego inwestora temat wymagający uwagi.

Nie ulega wątpliwości, że piwo jest najchętniej spożywanym alkoholem w Polsce. Z badań KPMG wynika, że przynajmniej kilka razy w roku pije je prawie 73% dorosłych osób, co odpowiada blisko 23 milionom w miarę regularnych konsumentów.

 

Rynek piwa w Polsce wart jest około 19 mld zł, co z całą pewnością jest łakomym kąskiem dla inwestorów szukających pewnej inwestycji. Jednakże zagłębiając się w temat jeszcze bardziej i analizując podział branży piwowarskiej, można się zastanawiać czy jest jeszcze miejsce na inwestycje?

 

W tym miejscu należy wspomnieć o podziale w kategoriach piwnych, który jest kluczowy dla zrozumienia rynku. Możemy wyróżnić rynek piw tradycyjnych, produkowanych przemysłowo lagerów oraz rynek piw regionalnych i rzemieślniczych. Rynek tradycyjny jest od lat podzielony między 4 wielkie koncerny takie jak: Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec, Carlsberg Polska czy Van Pur i tutaj o inwestycje może pokusić się inwestor zagraniczny z jeszcze większym kapitałem niż posiadają ww. koncerny.

 

Druga kategoria piw to zdecydowanie ciekawszy temat dla potencjalnych inwestorów. Od kilku lat sprzedaż piw regionalnych rośnie. Reaktywowane są coraz to nowsze browary i tworzone są kolejne marki piw regionalnych.  W tej grupie browarów jest kilku liczących się graczy jak: Browary Regionalne Jakubiak, Browar Amber czy też Browary Lubelskie oraz dziesiątki małych lokalnych browarów, które walczą o mniejsze rynki. Dlaczego tak się dzieje? Ogólnoświatowe trendy pokazują, że smak piwa tradycyjnego jasnego staje się nudny dla konsumentów. W testach konsumenckich ciężko jest odróżnić piwo marki A od marki B, stąd poszukiwania nowych smaków. Piwa regionalne produkują złoty trunek według receptur sprzed setek lat, dzięki czemu można uzyskać nowe, ciekawsze smaki. Do tego możemy dodać jeszcze specyficzne w Polsce zamiłowanie do regionalności i tzw. lokalną tożsamość, dzięki której wspierane są browary regionalne. To właśnie dzięki temu browary lokalne i rzemieślnicze są ciekawym pomysłem inwestycyjnym.

 

Największym problemem wymienionych browarów to rozpoznawalność marki oraz dystrybucja produktów, na które inwestor musi się przygotować. Efektywna strategia marketingowa powinna przynieść potencjalnym inwestorom dość szybki zwrot poniesionych kosztów.

 

Potwierdzeniem tezy, że warto inwestować w browary regionalne jest fakt, że zarówno Grupa Żywiec jak i Kompania Piwowarska wprowadziły na rynek marki regionalne, które mają konkurować z rosnącymi w siłę browarami lokalnymi. Może zatem warto prześledzić wyniki finansowe browarów Zamość, Kormoran, Piotrków czy Czarnków?

 

Michał Szary | Managing Partner
Millennium Bridge Investment


Brak komentarzy

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.